Sport PEI

Awards

Senior Male
Mark Arendz
Biathlon

Senior Male
Brett Gallant
Curling

Coach of the Year
Peter Gallant
Curling

Premier's Award
Cycling PEI
Cycling

Master
Cory Jay
Cycling

Inspiration Award
Abbey MacLellan
Field Hockey

Junior Male
Noah Dobson
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Brett Gallant & Mark Arendz
Lieutenant Governor's Award

PCE Awards (Participate, Compete, Excel)
Logen Lewis, Veronica Keefe, Nikeda Sark, Keely Dyment, Alyssa Chapman, Janet Charchuk & Subway Sluggers
PCE Awards

Intercollegiate Male
Ibrahima Sanoh
Soccer

Team of the Year
Holland Hurricanes Men's Soccer
Soccer

President's Award
John Diamond & Bruce Norton
Soccer

Junior Female
Emma Jinks
Squash

Official
Farida Chishti
Table Tennis

Administrator of the Year
Brenda Millar
Volleyball

Intercollegiate Female
Hannah Taylor
Wrestling

Senior Female
Veronica Keefe
Wrestling

Coach of the Year
Josh Whitty
Basketball

Team of the Year
Holland College Women's Basketball
Basketball

Senior Female
Caitlin Campbell
Biathlon

Junior Male
Lucas Boudreau
Biathlon

Lieutenant-Governor’s Award
Brett Gallant
Curling

Senior Male
Brett Gallant
Curling

Award of Honour
Amy Burk
Goalball

Intercollegiate Female
Jessica Cameron
Hockey

Premier's Award
Hockey PEI
Hockey

Master
Heather Ayles
Powerlifting

President's Award
Barb Mullay
President's Award

Inspiration Award
Emily Cameron
Rowing

Administrator of the Year
Lori Lund
Soccer

Junior Female
Emma Jinks
Squash

Official
Marguerite Middleton
Swimming

Intercollegiate Male
Ligrit Sadiku
Wrestling

Premier’s Award
Holland College Athletics Department


Intercollegiate Male Athlete
J.P. Stevenson
Baseball

Team of the Year
Charlottetown Islanders Baseball
Baseball

Official of the Year
Kent Walker
Baseball

Coach of the Year
Judy Hale
Biathlon

President’s Award
Jim Rand
Gymnastics

Inspiration Award
Scott Chandler
Gymnastics

Senior Female Athlete
Shannon MacAulay
Hockey

Masters Athlete of the Year
Tom Nicholls
Powerlifting

Administrator of the Year
Mike James
Ringette

Senior Male Athlete
Jeff Ellsworth
Softball

Lieutenant-Governor’s Award
Jeff Ellsworth
Softball

Bill Halpenny Award
Jeff Ellsworth
Softball

Junior Female Athlete
Emma Jinks
Squash

Junior Male Athlete
Martin Sobey
Triathlon

Intercollegiate Female Athlete
Veronica Keefe
Wrestling

Junior Male Athlete
J.P. Stevenson
Baseball

Senior Female Athlete
Heather Moyse
Bobsleigh

Lieutenant-Governor’s Award
Heather Moyse
Bobsleigh

Intercollegiate Female Athlete
Shannon MacAulay
Hockey

Premier’s Award
Karate PEI
Karate

Senior Male Athlete
Mark Arendz
Para Nordic Skiing & Biathlon

Lieutenant-Governor’s Award
Mark Arendz
Para Nordic Skiing & Biathlon

Masters Athlete of the Year
Brad Kennedy
Powerlifting

Administrator of the Year
Justin Ellis
Rugby

Official of the Year
Darryl Boudreau
Rugby

Intercollegiate Male Athlete
Jared Murphy
Soccer

Team of the Year
UPEI Panthers Men's Soccer
Soccer

Coach of the Year
John Power
Squash

President’s Award
Najam Chishti
Table Tennis

Junior Female Athlete
Lorena Ellis
Wrestling

Junior Male Athlete
J.P. Stevenson
Baseball

Team of the Year
Holland College Men's Basketball
Basketball

Coach of the Year
Scott Morrison
Basketball

Senior Female Athlete
Heather Moyse
Bobsleigh

Lieutenant-Governor’s Award
Heather Moyse
Bobsleigh

Administrator of the Year
Derek MacEwen
Curling

President’s Award
Barb Carmichael
Field Hockey

Masters Athlete of the Year
Michael Gaudet
Long Distance Running

Senior Male Athlete
Mark Arendz
Para Nordic Skiing & Biathlon

Lieutenant-Governor’s Award
Mark Arendz
Para Nordic Skiing & Biathlon

Official of the Year
Mike Jones
Rugby

Intercollegiate Male Athlete
Cole MacMillian
Soccer/Hockey

Premier’s Award
Squash PEI
Squash

Intercollegiate Female Athlete
Molly Wedge
Swimming

Junior Female Athlete
Hannah Taylor
Wrestling

Senior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Lieutenant-Governor’s Award
Jared Connaughtlon
Athletics

Junior Male Athlete
Carsen Campbell
Biathlon

Administrator of the Year
Bob Bentley
Biathlon

Intercollegiate Male Athlete
Connor McGuire
Cross Country

Junior Female Athlete
Sarah Steele
Hockey

Intercollegiate Female Athlete
Stephanie Ramsay
Hockey

Team of the Year
UPEI Women's Hockey
Hockey

Coach of the Year
Bruce Donaldson
Hockey

Masters Athlete of the Year
Mike MacKinnon
Long Distance Running

Premier’s Award
Ringette PEI
Ringette

President’s Award
Ewan Stewart
Roadrunners

Senior Female Athlete
Janet Gamble
Swimming

Official of the Year
Marguerite Middleton
Swimming

Premier’s Award
Biathlon PEI
Biathlon

Junior Male Athlete
Robert MacMillan
Boxing

Coach of the Year
Howard Watts and John Chiasson
Boxing

Intercollegiate Male Athlete
Connor McGuire
Cross Country

Senior Female Athlete
Katie Baker
Field Hockey

Official of the Year
Nancy Hashie
Figure Skating

President’s Award
Debbie MacMurdo
Figure Skating

Junior Female Athlete
Shannon MacAulay
Hockey

Senior Male Athlete
Brandon Gormley
Hockey

Bill Halpenny Award
Brandon Gormley
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Brandon Gormley
Hockey

Masters Athlete of the Year
Jen Nicholson
Long Distance Running

Administrator of the Year
Jamie Mutch
Running

Team of the Year
Holland College Hurricane’s Men’s Soccer Team
Soccer

Intercollegiate Female Athlete
Veronica Keefe
Wrestling

Senior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Senior Female Athlete
Heather Moyse
Bobsleigh/Rugby

Bill Halpenny Award
Heather Moyse
Bobsleigh/Rugby

President’s Award
Howard Watts
Boxing

Team of the Year
Kathy O’Rourke Curling Rink
Curling

Administrator of the Year
Mary Ellen McInnis
Figure skating

Premier’s Award
Football PEI
Football PEI

Lieutenant-Governor’s Award
Heather Moyse
Heather Moyse

Junior Male Athlete
Brandon Gormley
Hockey

Intercollegiate Male Athlete
Colby Pridham
Hockey

Junior Female Athlete
Ryan Drum
Kickboxing

Masters Athlete of the Year
Tom Nicholls
Powerlifting

Intercollegiate Female Athlete
Ashley MacDonald
Rugby

Team of the Year
Churchill Arms Men’s Soccer Team
Soccer

Coach of the Year
John Diamond
Soccer

Official of the Year
Roy Main
Tennis

President’s Award
Joe Spriet
36 Canada Games Host Society

Intercollegiate Male Athlete
Kurt McCormack
Athletics

Senior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Team of the Year
Brett Gallant Rink
Curling

Bill Halpenny Award
Brett Gallant Rink
Curling

Administrator of the Year
Mark Bowlan
Cycling

Senior Female Athlete
Katie Baker
Field Hockey

Junior Male Athlete
Matthieu D’Amour
Gymnastics

Official of the Year
Jeff MacRae
Gymnastics

Premier’s Award
Volleyball PEI
Gymnastics

Lieutenant-Governor’s Award
Matthieu D-Amour
Gymnastics

Intercollegiate Female Athlete
Ashley MacDonald
Rugby

Masters Athlete of the Year
Jen Nicholson
Running

Coach of the Year
Lewis Page
Soccer

Junior Female Athlete
Veronica Keefe v
Wrestling

Premier’s Award
55+ Games Society
55+ Games

Senior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Bill Halpenny Award
Jared Connaughton
Athletics

Lieutenant-Governor’s Award
Jared Connaughton
Athletics

President’s Award
Frank and Margaret Parslow
Badminton

Coach of the Year
Jim Rand
Gymnastics

Junior Female Athlete
Stephanie Ramsay
Hockey

Junior Male Athlete
Brandon Gormley
Hockey

Masters Athlete of the Year
Colin Affleck
Karate

Senior Female Athlete
Kara Grant
Modern Pentathlon

Intercollegiate Female Athlete
Ashley MacDonald
Rugby

Intercollegiate Male Athlete
Paul Craig
Soccer

Team of the Year
Avondale Islanders
Soccer

Official of the Year
Justine Lewis
Soccer

Administrator of the Year
Peter Howatt
Special Olympics

Team of the Year
Brett Gallant Rink
Curling

Administrator of the Year
Barb Carmichael
Field Hockey

Intercollegiate Male Athlete
Darryl Boyce
Hockey

Coach of the Year
Gardiner MacDougall
Hockey

Junior Female Athlete
Alicia Wilbert
Judo

President’s Award
John Wilbert
Judo

Junior Male Athlete
Patrick Knox
Judo/Wrestling

Senior Female Athlete
Kara Grant
Modern Pentathlon

Masters Athlete of the Year
Paul Wright
Nordic Ski

Intercollegiate Female Athlete.
Kristina Weatherbie
Soccer

Senior Male Athlete
Jarrod Ballem
Swimming

Premier’s Award
Swim PEI
Swimming

Lieutenant-Governor’s Award
Jarrod Ballem
Swimming

Official of the Year
Joe Ryan
Volleyball

Intercollegiate Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

President’s Award
Marilyn Sutherland
Curling/Golf

Intercollegiate Female Athlete.
Angela Drane
Golf

Official of the Year
Jeff MacRae
Gymnastics

Junior Male Athlete
Logan MacMillan
Hockey

Coach of the Year
Gardiner MacDougall
Hockey

Junior Female Athlete
Ashley MacIntyre
Rugby

Senior Female Athlete
Heather Moyse
Rugby/Bobsleigh

Lieutenant-Governor’s Award
Heather Moyse
Rugby/Bobsleigh

Team of the Year
PEI Goalball Team
Running

Masters Athlete of the Year
Shawn McCardle
Running

Premier’s Award
PEI Roadrunners
Running

Senior Male Athlete
Jeff Ellsworth
Softball

Administrator of the Year
Glenn Holmes
Speed Skating

Senior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Coach of the Year
Colin MacAdam
Athletics

Lieutenant-Governor’s Award
Jared Connaughton
Athletics

Administrator of the Year
Stephen Marchbank
Basketball

Bill Halpenny Award
Heather Moyse
Bobsleigh

Premier’s Award
Curling PEI
Curling

President’s Award
Clair Sudsbury
Hockey/Hall of Fame

Junior Male Athlete
Patrick Knox
Judo/Wrestling

Masters Athlete of the Year
Tom Nicholls
Powerlifting

Senior Female Athlete
Heather Moyse
Rugby/Bobsleigh

Junior Female Athlete
Tessa Roche
Soccer

Intercollegiate Female Athlete.
Amy Connolly
Soccer

Intercollegiate Male Athlete
Ryan Anstey
Soccer

Team of the Year
Eliot River Piazza Joe’s
Soccer

Official of the Year
Mike Connolly
Soccer

Intercollegiate Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Masters Athlete of the Year
Keith Tanton
Athletics

Junior Male Athlete
Morgan Carlile
Baseball

Official of the Year
Kent Walker
Baseball

Junior Female Athlete
Megan MacLellan
Boxing

President’s Award
Lothar Zimmermann
Fencing

Senior Female Athlete
Contessa Scott
Goalball

Coach of the Year
Frank MacIntyre
Goalball

Lieutenant-Governor’s Award
Contessa Scott
Goalball

Intercollegiate Female Athlete
Heather Moyse
Rugby

Team of the Year
UPEI Women’s Soccer Panthers
Soccer

Administrator of the Year
Daphne Andrews
Soccer

Premier’s Award
Special Olympics PEI
Special Olympics

Senior Male Athlete
Jarrod Ballem
Swimming

All Around Athlete
Todd Gregory
Table Tennis, Hockey

Official of the Year
Jim Lynn
Baseball

Fair Play Award
Amanda Bulman
Cross Country Ski

All Around Athlete
Paul Wright
Cross Country Ski/Athletics

Senior Female Athlete
Suzanne Gaudet
Curling

Lieutenant-Governor’s Award
Suzanne Gaudet
Curling

Administrator of the Year
Debbie MacMurdo
Figure Skating

Junior Male Athlete
Matthew Lemon
Gymnastics

Junior Female Athlete
Alicia Wilbert
Judo

Coach of the Year
John Wilbert
Judo

Senior Male Athlete
Tom Nicholls
Powerlifting

Premier’s Award
Speed Skate PEI
Speed Skating

Team of the Year
UPEI Men’s Panther Basketball Team
UPEI Skating

President’s Award
Myron Weeks
Volleyball

Junior Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics

Senior Female Athlete
Suzanne Gaudet
Curling

Team of the Year
Suzanne Gaudet Curling Rink
Curling

Lieutenant-Governor’s Award
Suzanne Gaudet
Curling

Senior Male Athlete
Steve Edmonds
Judo

President’s Award
Sharon Knox
Lawn Bowling/ 55+

Coach of the Year
Lewis Page
Page

Fair Play Award
Canada Games Ringette
Ringette

All Around Female Athlete
Marion Clark
Ringette

Administrator of the Year
Alan Godfrey
Soccer

Junior Female Athlete
Jenna Gallant
Speed Skating

Official of the Year
Najam Chishti
Table

Premier’s Award
PEI Taekwondo Association
Taekwondo

All Around Male Athlete
Todd Gregory
Tennis

President’s Award
Gerald Keough

Bill Halpenny Award
Suzanne Gaudet Rink
Curling

Junior Male Athlete
Morgan Carlile
Baseball

Junior Female Athlete
Kelly Higgins
Curling

Senior Female Athlete
Suzanne Gaudet
Curling

Team of the Year
Suzanne Gaudet Curling Rink
Curling

Coach of the Year
Paul Power
Curling

Fair Play Award
Peter Bolo and the Westisle Men’s Volleyball Team
Curling

All Around Female Athlete
Heather Ayles
Cycling/Powerlifting

All Around Male Athlete
Jeff Ellis
Hockey/Soccer

Premier’s Award
PEI Horse Council
Horse Council

Senior Male Athlete
Steve Edmonds
Judo

Lieutenant-Governor’s Award
Steve Edmonds
Judo

Administrator of the Year
Cecil Villard
Special Olympics

Official of the Year
Najam Chishti
Table Tennis

All Around Male Athlete
Jared Connaughton
Athletics/Soccer

Administrator of the Year
George Morrison
Baseball

Official of the Year
Jim Lynn
Baseball

Premier’s Award
PEI Baseball Association
Baseball

Junior Female Athlete
Kelly Trainor
Bowling

Team of the Year
PEI Youth Bowling Challenge
Bowling

Fair Play Award
Summerside Intermediate Girls Cross Country Team
Cross Country

Bill Halpenny Award
Suzanne Gaudet Rink
Curling

Senior Female Athlete
Contessa Scott
Goalball

Coach of the Year
Frank MacIntyre
Goalball

Junior Male Athlete
Drew MacIntyre
Hockey

All Around Male Athlete
Mark Gregory
Hockey/Table Tennis

Senior Male Athlete
Steve Edmonds
Judo

Lieutenant-Governor’s Award
Steve Edmonds
Judo

All Around Female Athlete
Heather Moyse
Rugby/Athletics

President’s Award
Barney Bree
Swimming

Premier’s Award
PEI Soccer Association
Association

Official of the Year
Wilfred Wright
Badminton

All Around Male Athlete
Justin Rowe
Badminton/Soccer

Junior Male Athlete
Justin Chiasson
Boxing

Fair Play Award
Cory Jay
Cycling

Administrator of the Year
ean Eldershaw
Figure Skating

Senior Male Athlete
Brad Richards
Hockey

President’s Award
Mike Kelly
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Brad Richards
Hockey

Junior Female Athlete
Natalie Burke
Judo

Coach of the Year
John MacLean
Karate

Senior Female Athlete
Kara Grant
Pentathlon

All Around Female Athlete
Kara Grant
Pentathlon

Bill Halpenny Award
Kara Grant
Pentathlon

Team of the Year
Charlottetown Abbies Junior Hockey Team
Team

All Around Female Athlete
Heather Moyse
Athletics/Rugby

All Around Male Athlete
Andrew Bryenton
Baseball/Bowling

Bill Halpenny Award
Dave MacEachern
Bobsleigh

Team of the Year
Suzanne Gaudet Rink
Curling

Administrator of the Year
Dawn MacFadyen
Curling

Fair Play Award
Stefanie Richard
Curling

Premier’s Award
Cycling PEI
Cycling

Junior Female Athlete
Monica Bradley
Figure Skating

Official of the Year
Thane Arsenault
Hockey

Senior Female Athlete
Kara Grant
Pentathlon

Junior Male Athlete
Jonathan Vos
Soccer

Senior Male Athlete
Glen Miller
Soccer

Lieutenant-Governor’s Award
Glen Miller
Soccer

President’s Award
Cecil MacPhail
Softball

Coach of the Year
Sherry White
Speed Skating

Junior Male Athlete
Ryan Kowalski
Baseball

Administrator of the Year
Ron Rice
Baseball

President’s Award
Charlie Ryan
Baseball

Junior Female Athlete
Kara Grant
Equestrian

All Around Female Athlete
Kara Grant
Equestrian

Senior Female Athlete
Tracy McGee
Field Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Tracy McGee
Field Hockey

Team of the Year
Summerside Western Capitals
Hockey

Senior Male Athlete
Steve Edmonds
Judo

Premier’s Award
Judo PEI
Judo

Official of the Year
Mike Connolly
Soccer

Coach of the Year
Roger Ahern
Softball

Fair Play Award
Saba Chishti
Table Tennis

All Around Male Athlete
Bradley Johnson
Triathlon

President’s Award
Tom Wallis

Senior Female Athlete
Karen Vos
Basketball

All Around Female Athlete
Krista Connolly
Basketball/Volleyball

Junior Male Athlete
Andrew Bryenton
Bowling

Fair Play Award
Jennifer Arbing
Curling

Official of the Year
Norman Beck
Hockey

Premier’s Award
Prince Edward Island Hockey Association
Hockey

Team of the Year
Charlottetown Abbies U-15 Girls Soccer Team
Soccer

Senior Male Athlete
Josh Ballem
Swimming

Coach of the Year
Dave Campbell
Swimming

Lieutenant-Governor’s Award
Josh Ballem
Swimming

Junior Female Athlete
Bobbie Dawson
Synchronized Swimming

Administrator of the Year
Deborah Gee
Synchronized Swimming

All Around Male Athlete
Bradley Johnston
Triathlon

President’s Award
Bill Ledwell

Junior Male Athlete
Joe Gallant
Boxing

Team of the Year
Peter MacDonald Mixed Curling Rink
Curling

Coach of the Year
Lloyd MacCallum
Curling

Junior Female Athlete
Kara Grant
Equestrian

Premier’s Award
PEI Section, Canadian Figure Skating Association
Figure Skating

Senior Female Athlete
Cherie Hansen
Golf

Senior Male Athlete
David Ling
Hockey

Official of the Year
Trent Birt
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
David Ling
Hockey

Administrator of the Year
Linda Durling
Tennis

All Around Male Athlete
Bradley Johnston
Triathlon

President’s Award
Jim Hogan (Charlottetown)

Coach of the Year
Chris Annett
Basketball

All Around Female Athlete
Susannah Rodgers
Biathlon/Canoeing

Junior Female Athlete
Krista Cameron
Curling

Official of the Year
Deborah MacMurdo
Figure Skating

Senior Female Athlete
Contessa Scott
Goalball

Lieutenant-Governor’s Award
Contessa Scott
Goalball

Administrator of the Year
Lea Rand
Gymnastics

Senior Male Athlete
Jason MacDonald
Hockey

Team of the Year
PEI Women’s Goalball Team
Team

Junior Male Athlete
Greg Arsenault
Wrestling

Junior Female Athlete
Jennifer Le
Badminton

Senior Male Athlete
Dean Thibodeau
Basketball

Bill Halpenny International Award
David “Eli” MacEachern
Bobsleigh

Junior Male Athlete
Sean Fraser
Cross Country Skiing

Lieutenant-Governor’s Award
Sean Fraser
Cross Country Skiing

Official of the Year
Brian Carragher
Hockey

All Around Male Athlete
Paul Wright
Nordic Skiing/Athletics

Team of the Year
Pauley’s Paving Canada Games Men’s Softball Team
Paving Canada Games Men’s Softball Team

Senior Female Athlete
Julie Carver
Shooting

Coach of the Year
Kevin Quinn
Softball

Administrator of the Year
Najam Chishti
Table Tennis

All Around Female Athlete
Jennifer Johnston
Basketball/Volleyball/Softball

All Around Male Athlete
Sean Fraser
Cycling/Nordic Skiing

Official of the Year
Heather Howatt
Figure Skating

Junior Female Athlete
Cherie Hansen
Golf

Senior Female Athlete
Lorie Kane
Golf

Junior Male Athlete
Scott Chandler
Gymnastics

Lieutenant-Governor’s Award
Scott Chandler
Gymnastics

Senior Male Athlete
Shane MacEachern
Hockey

Administrator of the Year
Terry Allen
Soccer

Team of the Year
PEI Stars
Special Olympics Floor Hockey

Coach of the Year
Peter Bolo
Volleyball

Junior Male Athlete
Steven Watts
Boxing

Junior Female Athlete
Lindsay Robb
Equestrian

Administrator of the Year
Jim Newson
Equestrian

All Around Female Athlete
Kelly Gaudet
Figure Skating/Athletics

Senior Female Athlete
Lorie Kane
Golf

Lieutenant-Governor’s Award
Lorie Kane
Golf

Team of the Year
PEI Armour Fence Islanders
Hockey

Official of the Year
Allan Affleck
Hockey

All Around Male Athlete
John Rombough
Nordic Skiing/Athletics

Coach of the Year
Lynne McLeod
Rhythmic Gymnastics

Senior Male Athlete
Scott Morrison
Wheelchair Athletics

Official of the Year
Stan Porter
Baseball

All Around Male Athlete
Mark Corrigan
Basketball/Softball

All Around Female Athlete
Heather Morrison
Field Hockey/Athletics

Junior Male Athlete
Scott Chandler
Gymnastics

Administrator of the Year
Lea Rand
Gymnastics

Senior Male Athlete
Richard Little
Hockey

Coach of the Year
Bill MacMillan
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Richard Little
Hockey

Senior Female Athlete
Lorie Kane
Ladies’ Golf

Junior Female Athlete
Jana Hughes
Special Olympics/Swimming

Team of the Year
Shehla Chishti & Amy MacFarlane
Table Tennis

Administrator of the Year
Ron Rice
Baseball

All Around Male Athlete
Ian Power
Baseball/Curling

Junior Female Athlete
Contessa Scott
Blind Sport

Junior Male Athlete
Steven Watts
Boxing

Official of the Year
Deborah MacMurdo
Figure Skating

All Around Female Athlete
Marla Callaghan
Gymnastics/ Golf

Team of the Year
Hemphill Pontiac Western Capitals Hockey Team
Hockey

Coach of the Year
David Cameron
Hoockey

Senior Female Athlete
Barbara McNeill
Swimming

Lieutenant-Governor’s Award
Barbara McNeill
Swimming

Senior Male Athlete
Dean Kelly
Wrestlin

Coach of the Year
David MacNeill
Basketball

All Around Male Athlete
Dean Thibodeau
Basketball/Volleyball

Senior Female Athlete
Lorie Kane
Golf

Team of the Year
UPEI Lady Basketball Panthers
Golf

Lieutenant-Governor’s Award
Lorie Kane
Golf

Junior Male Athlete
Scott Chandler
Gymnastics

Administrator of the Year
Clair Sudsbury
Hockey

Junior Female Athlete
Amy MacFarlane
Table Tennis

Senior Male Athlete
Ron Frid
Track & Field

Senior Female Athlete
Anna Pendergast-Stammberger
Basketball

Lieutenant-Governor’s Award
Anna Pendergast-Stammberger
Basketball

All Around Female Athlete
Tracy MacEachern
Basketball/Field Hockey

Team of the Year
Peter Gallant Mixed Curling Rink
Curling

Administrator of the Year
John Blakney
Figure Skating

All Around Male Athlete
Andrew Bartlett
Hockey/Soccer

Junior Male Athlete
Jay Nogler
Racquetball

Senior Male Athlete
Julius Rethy
Softball

Coach of the Year
Harvey Inman
Softball

Junior Female Athlete
Shehla Chishti
Table Tennis

All Around Female Athlete
Tracy MacEachern
Basketball/Field Hockey

Administrator of the Year
Cheryl Thow
Curling

Senior Female Athlete
Kathryn MacDougall
Field Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Kathryn MacDougall
Field Hockey

Junior Male Athlete
Tyler Larter
Hockey

Coach of the Year
Shane Turner & Fred Younker
Hockey

All Around Male Athlete
Scott Bridges
Hockey/Softball

Senior Male Athlete
Glen Collard
Racquetball

Junior Female Athlete
Susan MacMillan
Swimming

Team of the Year
Summerside Capitol Twins Softball Team
Team

All Around Male Athlete
Phillip Gorveatt
Baseball/Curling

Coach of the Year
George Morrison
Basketball

All Around Female Athlete
Tracy MacEachern
Basketball/Field Hockey

Senior Female Athlete
Kathryn MacDougall
Field Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Kathryn MacDougall
Field Hockey

Administrator of the Year
Vernon Frizzell
Figure Skating

Junior Male Athlete
Tyler Larter
Hockey

Team of the Year
Kent Scales Junior Curling Rink
Rink

Senior Male Athlete
Robert C. (Bob) Barwise
Shooting

Junior Female Athlete
Katherine Josey
Swimming

All Around Male Athlete
Albert Roche
Baseball/Hockey

All Around Female Athlete
Cathy Hendricken
Broomball/Softball

Senior Female Athlete
Kathryn MacDougall
Field Hockey

Team of the Year
Charlottetown Islanders Intermediate Hockey Team
Intermediate Hockey Team

Administrator of the Year
Sharon Knox
Ladies’ Curling

Junior Male Athlete
Jeff Ready
Men’s Golf

Junior Female Athlete
Katherine Josey
Swimming

Coach of the Year
David Campbell
Swimming

Senior Male Athlete
Patrick Griffin
Wheelchair Sport

Team of the Year
UPEI Soccer Panthers
Wheelchair Sport

Lieutenant-Governor’s Award
Patrick Griffin
Wheelchair Sport

All Around Male Athlete
Larry Gaudet
Baseball/Hockey

Bill Halpenny International Award
Anna Pendergast
Basketball

All Around Female Athlete
Michelle Ives
Basketball/Field Hockey

Administrator of the Year
Heather MacGregor
Equestrian

Coach of the Year
Barbara Phillips
Field Hockey

Junior Female Athlete
Lisa Devine
Racquetball

Junior Male Athlete
Andy Fitzpatrick
Racquetball

Senior Male Athlete
Paul Nogler
Racquetball

Senior Female Athlete
Sheila MacQuarrie
Shooting

Bill Halpenny International Award
Sheila MacQuarrie
Shooting

Lieutenant-Governor’s Award
Sheila MacQuarrie
Shooting

Team of the Year
UPEI Soccer Panthers
Soccer

Administrator of the Year
Bob Perry
Disabled Sport

All Around Male Athlete
Gerard Gallant
Hockey/Softball

Junior Female Athlete
Lisa Devine
Racquetball

Junior Male Athlete
George Collard
Racquetball

Senior Male Athlete
Paul Nogler
Racquetball

Team of the Year
Bill Merklinger Mixed Curling Rink
Racquetball

Lieutenant-Governor’s Award
George Collard
Racquetball

Senior Female Athlete
Sheila MacQuarrie
Shooting

Coach of the Year
Ernie Dunsford
Softball

Junior Female Athlete
Margie Savidant
Disabled Sport

Senior Female Athlete
Donna Phillips
Field Hockey

Team of the Year
Charlottetown Islanders Intermediate Hockey Team
Hockey

Coach of the Year
Angus Carroll
Hockey

All Around Male Athlete
Mitch Murphy
Hockey/Softball

Administrator of the Year
Ron Atkinson
Shooting

Senior Male Athlete
Kevin O’Brien
Speed Skating

Lieutenant-Governor’s Award
Kevin O’Brien
Speed Skating

Junior Male Athlete
Champion Butler
Wrestling

Team of the Year
John Fortier Mixed Curling Rink
Curling

Senior Female Athlete
Donna Phillips
Field Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Donna Phillips
Field Hockey

Coach of the Year
Jim Rand & Bill Oehlke
Gymnastics & Wrestling

All Around Male Athlete
Callie MacPhail
Hockey & Softball

Senior Male Athlete
Paul Nogler
Raccquetball

Junior Female Athlete
Lisa Devine
Racquetball

Administrator of the Year
Don Fitzpatrick
Softball

Junior Male Athlete
Tom Hilton
Swimming

Junior Male Athlete
Peter Surette
Figure Skating

Senior Male Athlete
Hubert “Socky” MacDonald
Football/Softball

Junior Female Athlete
Lisa Devine
Racquetball

Administrator of the Year
Tom Wallis
Soccer

Senior Female Athlete
Nancy White
Speed Skating

Lieutenant-Governor’s Award
Nancy White
Speed Skating

Coach of the Year
Merritt Crockett
Table Tennis

Team of the Year
Sherwood/Parkdale Metros Junior “A” Hockey Team
Team

Junior Male Athlete
Roland Young
Boxing

Administrator of the Year
Dr. Athol Roberts
Equestrian

Senior Male Athlete
Richard Vaive
Hockey

Lieutenant-Governor’s Award
Richard Vaive
Hockey

Coach of the Year
Bruce Norton
Soccer

Senior Female Athlete
Nancy White
Speed Skating

Team of the Year
Charlottetown DB&J Eagles Junior “A” Hockey Team
Team

Junior Female Athlete
Petra deLima
Tennis

Team of the Year
UPEI Basketball Panthers
Basketball

Bill Halpenny International Award
Bill Jenkins Curling Rink
Curling

Administrator of the Year
Clair Sudsbury
Hockey

Bill Halpenny International Award
Robert Barwise
Shooting

Senior Male Athlete
Ian “Tex” MacDonald
Softball

Lieutenant-Governor’s Award
Ian “Tex” MacDonald
Softball

Junior Female Athlete
Carol Moore
Synchronized Swimming

Junior Male Athlete
Ed Suen
Table Tennis

Senior Female Athlete
Kellye Crockett
Table Tennis

Coach of the Year
Myron Weeks
Volleyball

Junior Male Athlete
Brent Cutcliffe
Badminton

Co-Administrator of the Year
G.W. Pineau
Figure Skating

Coach of the Year
Clifford Gillis
Hockey

Senior Female Athlete
Jill Taylor
Swimming

Team of the Year
Bill Jenkins Curling Rink
Swimming

Co-Administrator of the Year
Maxine Connors
Swimming

Lieutenant-Governor’s Award
Jill Taylor
Swimming

Junior Female Athlete
Kellye Crockett
Table Tennis

Senior Male Athlete
Andrew Walker
Track & Field

Junior Male Athlete
Mike Jenkins
Boxing

Administrator of the Year
David MacNeill
Disabled Sport

Senior Female Athlete
Donna Sears
Golf

Junior Female Athlete
Nancy White
Speed Skating

Team of the Year
Dr. Wen MacDonald Curling Rink
Speed Skating

Lieutenant-Governor’s Award
Nancy White
Speed Skating

Senior Male Athlete
David Lundrigan
Track & Field

Junior Male Athlete
Brent Cutcliffe
Badminton

Senior Female Athlete
Donna Sears
Ladies’ Golf

Junior Female Athlete
Jill Taylor
Swimming

Senior Male Athlete
Paul Nogler
Track & Field

Special Thanks to our Sponsors

Health and Wellness PEI
ADL PEI
D.P. Murphy Hotels and Resorts
3 Points Aviation
Score! Sport Charlottetown
Sport Entertainment Tourism Summerside